המדריך השלם לפויקה בקמפינג

מאת: איתמר ציפורי

חג האביב בפתח וזה הזמן המתאים ביותר לקבוע טיול עם כל המשפחה או החברים – לצאת לחיק הטבע ולהנות מהרוגע והפסטורליות, ומה יותר ראוי מטיול בחיק הטבע מאשר טיול עם פויקה על האש בסוף היום? איתמר ציפורי, מביא לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הפויקה המושלם.

ההיסטוריה של הפויקה

הפויקה הובא לאפריקה מאירופה בשנת 1662 ואומץ ע"י המקומיים ככלי בישול בתנאי שטח. המבנה המעוגל של הסיר והעובדה שהוא עשוי מברזל יצוק אפשרו להשתמש בו לצורך הכנת אוכל, בבישול איטי ובצלייה בתנאי שטח שונים. כיום, סיר הפויקה מוכר ככלי בישול בלתי נפרד מתרבות טיולי השטח, ובישראל משתמשים בו המון לטיולי מחנאות, או אפילו סתם במדורה עם החבר'ה.

מה חשוב לדעת לפני שמכינים פויקה?

  • גדלים
  • כלי הפויקה קיימים בגדלים שונים, כאשר משמעות מספר הסיר היא כמות העופות הנכנסים לתוך הסיר בשלמותם. את הכלים ניתן לרכוש בכל חנות טיולים או ברשתות של כלי בית.

נתחים

  •  יש נתחים המתאימים לבישול ארוך וכאלה שמתאימים לבישול קצר, ויש להתאים כל נתח לזמן הבישול. למשל: נתחים המתאימים לבישול קצר הם פילה, אנטריקוט או סינטה. לעומת זאת, נתחים המתאימים לבישול ארוך הם נתח צ'אך, זנב שור, שפונדרה ועוד.

הכנת הפויקה 

  • מומלץ להשתמש בגחלים מהמדורה, ולהניח עליהם את הפויקה. חשוב להוסיף גחלים לאורך הבישול כדי לשמור על טמפרטורה אחידה, שתעזור בתהליך הצלייה והבישול.
  • עדיף להכין את הגחלים הרבה לפני ששמים את הפויקה, שכן הכנת הגחלים והצלייה יכולה לקחת כשעתיים. חבל להמתין ולבזבז את הזמן, ומומלץ להכין את הגחלים עם ההתמקמות בשטח.
  • בזמן הבישול הימנעו מפתיחת הסיר וערבוב בזמן הבישול, כדי לא למעוך את הרכיבים.

הגשת המנות

  • ברגע שהבשר רך מספיק אפשר להוריד את הפויקה מהאש. חשוב להקפיד על כך כדי שהטעמים ישמרו.

בסוף השימוש חשוב לנקות את הסיר אך ורק במים ובשום פנים ואופן לא לנסות לשטוף עם סבון, כיוון שהטעם של הסבון ישמר וישפיע על טעמם של המנות הבאות שתכינו. לאחר הניקוי, חשוב לשמן את הסיר באמצעות נייר סופג ושמן בישול כדי למנוע היווצרות חלודה.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *